Zajezdnia Chocianowice niemal gotowa. To świetna wiadomość dla pasażerów MPK Łódź [ZDJĘCIA]

Przebudowa i rozbudowa zajezdni Chocianowice wkroczyła właśnie w ostatnią fazę. Prace idą pełną parą, a ich zakończenie zaplanowano na 31 lipca. Co to oznacza dla mieszkańców? Więcej nowoczesnych tramwajów na ulicach, wygodniejsze podróże i lepszą obsługę techniczną całej floty MPK Łódź.

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Nowa zajezdnia Chocianowice w Łodzi powstaje na miejscu starego obiektu, który – mówiąc wprost – nie nadążał już za dzisiejszymi wymaganiami MPK Łódź. W ramach inwestycji powstała nowoczesna hala serwisowa i postojowa z pełnym zapleczem technologicznym. Na miejscu zamontowano już m.in. podnośniki kolumnowe, tokarkę, a w ostatnich tygodniach trwały intensywne prace przy instalacjach elektrycznych i teletechnicznych, uruchamiano systemy bezpieczeństwa, myjnię tramwajową, a także podesty ruchome.

Czerwiec był miesiącem dopinania szczegółów: kończyły się m.in. wszystkie montaże, testy systemów i pomiary instalacji. Wymalowywano oznaczenia wokół kanałów technicznych, czyli ostatnie akcenty wykończeniowe.

Dalszą część artykułu znajdziesz poniżej.

Nowa zajezdnia Chocianowice. Co zyskają łodzianie?

Przede wszystkim lepszy komfort podróży. Dzięki nowemu obiektowi MPK Łódź będzie mogło wprowadzić do ruchu więcej nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów, lepiej dostosowanych do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Sprawniejsza obsługa i konserwacja taboru to także rzadsze awarie, większa punktualność i większa liczba kursów

Ale to nie wszystko – inwestycja w zajezdnię Chocianowice w Łodzi to także krok w stronę ekologii. Nowoczesne technologie pomogą obniżyć zużycie energii i zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.

Cicha rewolucja w MPK Łódź

Remont zajezdni Chocianowice w Łodzi jest już na ostatniej prostej. Choć z zewnątrz może to wyglądać jak zwykły plac budowy, to w rzeczywistości powstaje tam centrum dowodzenia komunikacją tramwajową na południu miasta. Cała inwestycja to część szerszego programu unowocześniania transportu publicznego w Łodzi – z nowym taborem, lepszą infrastrukturą i większą dbałością o pasażera.

W planach jest także metamorfoza zajezdni przy ul. Telefonicznej. Będzie większa liczba torów odstawczych, do tego nowa dyspozytornia i pomieszczenia socjalne dla motorniczych, a nawet plac manewrowy dla Ośrodka Szkolenia Kierowców. Ostatnim elementem będzie montaż paneli fotowoltaicznych, z których prąd będzie zasilał częściowo zajezdnię.

Będzie to kolejna duża inwestycja w ostatnich latach w infrastrukturę MPK Łódź, kluczowa dla funkcjonowania komunikacji miejskiej w mieście. W tym roku oddany do użytkowania zostanie także nowoczesny Zakład Techniki, który powstał w miejscu dawnej zajezdni na Helenówku. Wcześniej przebudowę przeszły: zajezdnia Limanowskiego, Zakład Przewozu Osób Niepełnosprawnych oraz zajezdnia Nowe Sady.


Projekt pn. "Kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej  wraz z zakupem taboru do obsługi trasy W-Z oraz innych linii komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowych w Łodzi – faza I" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.06.01.00-00-0047/16-00 zawartej w dniu 15 grudnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE



OSZAR »